Дніпропетровська обласна клінічна психіатрична лікарня
-

Дніпропетровська обласна психіатрична лікарня - одна з найстарших медичних установ України. За час свого існування (з 1897 р.) лікарня пройшла складний шлях розвитку, підсумком якого є її діюча структура і вагоме місце в психіатричній службі України.
120 років тому на станції Огрен, Катеринославської залізниці була заснована ремісничо-землеробська колонія для душевнохворих.
Будівництво колонії почалося навесні 1897 року. В першу чергу було збудовано 12 будиночків для хворих, з яких 11 однотипних, розрахованих на 10 осіб кожен. Дванадцятий павільйон був збудований за особливим планом і призначений для жінок з привілейованих станів. Кожен павільйон на 1910 рік (а їх вже налічувалося 19) був призначений для певних категорій психічно хворих, таких, які тривало хворіють, неохайних, ослаблених і т.п. До початку Першої світової війни кількість таких павільйонів збільшилася. В Ігренській лікарні перебувало більше половини всіх психічних хворих всієї Катеринославської губернії.
Перший лікар і директор колонії Д.Ф.Риндовский встановив режим необмеження хворих і систему відкритих дверей.
Основним видом лікування хворих була трудова терапія. Перед Першою світовою війною в лікарні було закладено основи профілізації відділень. У всій губернії було всього лише 9 лікарів-психіатрів, з них 5 було на Ігрені.
У період громадянської війни, внаслідок важких умов, значна частина хворих Ігренської колонії розбрелася або загинула. Губернська психіатрична лікарня перетворилася на соматичну з одним психіатричним відділенням на 50-60 ліжок. Госпіталізація хворих в подальшому здійснювалася головним чином Ігренською колонією, перетвореною в психіатричну лікарню. Відновлення її ліжкового фонду йшло повільно, до 1927 року стаціонарна мережа відставала від дореволюційного рівня.
Період 30-х років та початку40-х відзначився зростанням стаціонарної та позалікарняної мережі, її децентралізацією (відкривається Васильківська колонія, організовані спеціалізовані відділення, ізолятори,палати в лікарнях великих міст області, організовуються кабінети психологічної допомоги для дорослих і дітей).
Перед початком Другої світової війни лікарня надавала психіатричну допомогу населенню Дніпропетровської та Запорізької областей і частково Луганської області.
Колишня колонія для піклування за хворими-хроніками переросла в міжобласну республіканську лікарню – справжній лікувальний заклад.
За час окупації територія Ігренської психлікарні була перетворена в концентраційний табір для хворих і військовослужбовців.
1300 хворих були умисно знищені фізично. Восени 1943 року лікарня була звільнена від фашистських загарбників.
У зв'язку з тим, що Ігренська лікарня була повністю зруйнована окупантами, лікарню будували заново за новим проектом, який відповідає всім вимогам сучасної лікарняної техніки і психіатричної науки. У будівництві лікарні та її відновленні брали участь академіки Протопопов В.П., Маньковський Б.М., професор Фрумкін П.Я., головний лікар лікарні Іван Петрович Зеленчук.
До кінця 1950 року було відновлено більше 30 будівель і приміщень лікарні, розгорнуто 8 відділень на 600 ліжок.
З 1950 року починається період подальшого розширення лікарні та вдосконалення психоневрологічної допомоги в області. У цій справі важливу роль зіграли головні лікарі: в 1953-1955 рр. Ф.К.Філяновский, в 1959-1961 рр. П.А. Боровський.
За цей період було відкрито неврологічне відділення, наркологічне відділення, відділення для інфекційних хворих.
У 1962 році Ігренська психлікарня була перейменована, відповідно до її функцій, в Дніпропетровську обласну психіатричну лікарню.
З 1965 року по 1970 рік ліжковий фонд лікарні збільшився і склав 1550 ліжок. Але і це не вирішувало проблему. Була потрібна докорінна перебудова всієї психіатричної служби. Для вирішення цих питань в грудні 1972 року головним лікарем Дніпропетровської обласної психіатричної лікарні був призначений Павлов Володимир Олексійович.Був взятий курс на зміцнення матеріально-технічної бази лікарні, поліпшення умов утримання хворих і роботи співробітників. З відкриттям в 1976 році відділення неврозів почалася багатопрофільна спеціалізація лікарні. У 1978 році відкрито нейрохірургічне відділення з хірургічного лікування хворих на епілепсію, а в 1980 році відділення анестезіології та реанімації.
З 1991 року Дніпропетровська обласна психлікарня отримала свій статус «Міжобласної клінічного психоневрологічного центру».
В даний час Дніпропетровська обласна клінічна психіатрична лікарня – це великий спеціалізований лікувальний заклад. У рік стаціонарно обслуговує близько 14 тис. хворих. У структурі лікарні 37 відділень - 20 спеціалізованих, 6 відділень інтенсивної терапії, 2 експертних відділення, наркологічне, відділення анестезіології та інтенсивної терапії, хоспіс. В структуру також входять відділення гіпербаричної оксигенації, централізоване стерилізаційне відділення, кабінети – хірургічний, комп'ютерної діагностики, ультразвукової діагностики, функціональної діагностики, рентгенологічний, стоматологічний, клініко-діагностична лабораторія, операційний блок, відділ медико-соціальної допомоги, поліклінічне відділення, адміністративно-господарські підрозділи і служби.
Структура ліжкового фонду лікарні, великі лікувально-діагностичні можливості, впровадження в клінічну практику наукових знань з психіатрії, дозволяють забезпечити максимальну якість і ефективність наданої спеціалізованої медичної допомоги.
Адреса: 49115, Дніпро, вул. Бехтерева, 1
Телефони: керівництво: тел / факс 753-44-96
приймальне відділення 767-42-60
довіри 0-800-501-70
За матеріалами: